Lustrzanka czy kompakt

Zarówno kompakty jak i lustrzanki zapożyczają od siebie różne rozwiązania. Kompakty mają coraz lepszą jakość zdjęć, amatorskie lustrzanki przejmują od kompaktów przeróżne programy tematyczne by ułatwić fotografowanie amatorom. Pomiędzy nimi pojawiła się ostatnio nowa grupa aparatów fotograficznych i są to kompakty z wymienną optyką posiadające duże matryce światłoczułe.
Przewagi kompaktów

Przewag kompaktów nad lustrzanką jest niewiele, ale co istotne takie istnieją. Czy jest to wada czy zaleta, tak naprawdę zależy od oczekiwań czy użytkowania aparatu.

Żadnej lustrzanki nie schowamy w kieszeń kurtki czy do torebki. I to jest największa przewaga tego typu aparatu.  Większość kompaktów jesteśmy w stanie zabrać ze sobą. Coraz więcej na rynku pojawia się kompaktów z dotykowym wyświetlaczem, co w pewnym stopniu pomaga i ułatwia ustawienia. Żadna lustrzanka nie oferuje takiego obiektywu i myślę że jeszcze długo na to poczekamy. Co do wyświetlacza, to mimo funkcji podglądu na żywo na wyświetlaczu w lustrzankach, pospolicie nazywane Live View,  nie każda lustrzanka ma płynny obraz jak w aparatach kompaktowych.

Amatorzy trochę mogą się zniechęcić przy zakupie lustrzanki patrząc na liczbę przycisków, pokręteł i różnych opcji, jest to tak naprawdę jedynie zaletą lustrzanek.

Aparaty kompaktowe od samego początku umożliwiają filmowanie, od niedawna opcja jest dostępna w lustrzankach. Jednak filmowanie lustrzanką nie jest wygodne, ale wielką zaletą jest jakość obrazu video, która porównywalna jest do kamery video. Kompaktem film kręcimy w bardzo prosty sposób, bez stresu czy straty czasu na ustawienia.

Przewagi lustrzanki

Jedną z wad lustrzanki jest jej wielkość. A może nie jest to wada tylko zaleta? Jeżeli potrzebujemy aparatu, który zrobi szybko zdjęcie bez zastanawiania się na otoczeniem i czy zdjęcie się uda, raczej nie będziemy spoglądać na lustrzankę. Jednak wielkość i waga lustrzanki zapewnia większą stabilność, a co za tym idzie lepszej jakości fotografie.

Stabilność wpływa również kadrowanie poprzez wizjer trzymając aparat przy oku, a nie jak w kompaktach na wyciągniętych ramionach na ekranie.

Inną zaletą lustrzanki jest przede wszystkim duża matryca co przenosi się na jakość obrazu. I nie mówimy tu o liczbie pixeli a wielkości fizycznej. Im większe punkty światłoczułe w matrycy, tym wyższa jest jakość zdjęć wykonywanych przy wysokich czułościach matrycy. Matryca widzi więcej światła, przez co ma większą zdolność rejestrowania szczegółów zarówno w jasnych jak i zacienionym miejscach kadru.

Pamiętajmy również by zdjęcia lustrzanką zapisywać jako surowe pliki czyli RAW. Tylko niektóre kompakty pozwalają na taki zapis. Zapis RAW to nic innego jak cyfrowy negatyw zdjęcia. Pliki RAW zawierają pełną informację obrazu z aparatu, a w szczególności z matrycy.

Głębia ostrości oferowana w lustrzankach nie zostanie przebita przez żaden kompakt. Jest to niewątpliwie jedna z największych przewag lustra. Ze wzglądu na mikroskopijne wymiary matrycy w kompakcie, aparat da sobie radę znakomicie przy fotografii krajobrazu, przy dużych zbliżeniach. Przy ujęciach macro, portretach i wszystkich innych gdzie chcemy wydobyć najważniejszą część obrazu.

Lustrzanka bez obiektywu (zawodowcy nazywają po prostu szkłem) nie daje możliwości wykonania fotografii (z wyjątkiem fotografii otworkowej). Lustrzanki mają możliwość stosowania różnorodnych obiektywów, również z poprzedniej epoki aparatów analogowych. Jest nawet możliwość używania obiektywów z mocowaniem z ZENITA poprzez użycie przejściówki.  Kompakty oferują optykę z szerokim zakresem ogniskowej, z zoomem do 30x, do fotografii macro i to jako jeden obiektyw. Jednakże wspomniana głębia ostrości w takim obiektywie nie jest nawet porównywalna z wymiennym obiektywem do lustrzanki. Wadą wymiennych obiektywów jest cena. By osiągać wysokiej jakości fotografie potrzebujemy kilka obiektywów. Zaczynając od stałoogniskowych po teleobiektywy.

Szybkość obsługi, to dużo zaleta dla tych którzy chcę mieć kontrolę nad zdjęciem. Duża ilość elementów sterowania pod palcami pozwala na błyskawiczne ustawienie parametrów kadru bez konieczności włączania menu. Dotykowe ekrany to za mało, gdyż należy przy tym oderwać wzrok z obiektu. To jak jazda samochodem, nie patrzymy się na drążek zmiany biegów w czasie jazdy, a przy ustawieniu radia musimy oczy skierować na radio co stwarza niewątpliwie ryzyko podczas jazdy.

Powód dlaczego powinieneś zakupić lustrzankę

Lustrzanka potrzebna jeśli potrzebujesz pełnej kontroli nad ekspozycją, kadrą. Wszystkie funkcje dostępne pod palcami. By nie zastanawiać się czy zdjęcie się udało czy nie. Prawidłowe ustawienie spowoduje iż nie będziesz zerkał za każdym razem na wyświetlacz by zobaczyć czy się udało.