Henry McCullough Blues Band – klub Mandala w Łodzi

HENRY McCULLOUGH BLUES BAND – legenda brytyjskiego Bluesa i Rock & Rolla.  HENRY McCULLOUGH grał na pierwszym Woodstock z Joe Cockerem, później z Paul McCartney Wings. Współpracował z takimi artystami i zespołami jak: Pink Floyd, Roy Harper, Frankie Miller, Eric Burdon, Marianne Faithfull, Ronnie Lane czy Donovan, Jimi Hendrix. W roku 1970 r. McCullogh wziął udział w nagraniu rock-opery Jesus Christ Spuperstar jako główny gitarzysta.

Koncert był transmitowany na stronie internetowej www.intv.pl.

 

 

Henry McCullough – legendarny gitarzysta, który w swojej karierze współpracował z gwiazdami światowego formatu jak Joe Cocker, Pink Floyd czy Paul McCartney. Gitarzysta i wokalista Henry McCullough wystąpi na deskach domu kultury wraz z zespołem, w którego składzie znaleźli się: Robert Butcher – bas, Zbigniew Szularz – gitara i Krzysztof Zawadzki – perkusja.

Urodzony w Irlandii Północnej McCullough już jako nastolatek grał na gitarze w zespołach The Skyrockets, Gene and The Gents i The People. Ten ostatni, po zmianie nazwy na Éire Apparent, koncertował w całej Wielkiej Brytanii. Następnie Henry wrócił do Irlandii i przyłączył się do folkowego zespołu Sweeney’s Men. Po roku przeniósł się do Londynu, gdzie współpracował z Joe Cockerem jako członek jego zespołu (The Grease Band). Z Cockerem koncertował w USA – w tym również podczas legendarnego festiwalu Woodstock w 1969 roku. Następnie przystąpił do nowego zespołu – Wings, jednak ich współpraca trwała krótko. McCullogh wziął także udział w nagraniu rock-opery Jesus Christ Spuperstar w roku 1970 jako główny gitarzysta musicalu. W kolejnych latach współpracował m.in. z takimi artystami i zespołami jak: Pink Floyd, Roy Harper, Frankie Miller, Eric Burdon, Marianne Faithfull, Ronnie Lane czy Donovan. Nawiązał również współpracę z grupą Spooky Tooth. W latach 80. powrócił do Irlandii, gdzie po krótkim czasie założył zespół wspólnie z Percym Robinsonem, Roe Butcherem i Liamem Bradleyem. W roku 1998 przyjechał do Polski, gdzie grał koncerty wraz z polskimi muzykami. Owocem tej wizyty była płyta Blue Sunset, nagrana w studiu w ciągu jednego wieczoru. Po powrocie do ojczyzny, zachęcony przez przyjaciół, nagrał przebój Failed Christian. W kolejnych latach McCullogh dalej koncertował i nagrywał albumy.