Fotografia ślubna Łódź

Grupowe zdjęcia w fotografii ślubnej – foto blog, poradnik fotograficzny

Zdjęcia ślubne grupowe mogą się okazać najtrudniejszym zadaniem do wykonania podczas ślubu. Zrobienie dobrego portretu jednej osoby może być trudne, ale kiedy zaczynasz wprowadzać kolejne osoby, kadr może zacząć sprawiać wrażenie chaotycznego.

Niektóre problemy, jakie mogą się pojawić przy okazji wykonywania portretów grupowych, to: ludzie patrzący w różne strony, mrugający w momencie, w którym robione jest zdjęcie, oddalający się od grupy, a także to, że fotograf musi sobie poradzić z różnymi emocjami i osobowościami.

Istnieją różne rodzaje portretów grupowych, od zdjęć przedstawiających rodzinę panny młodej i rodzinę pana młodego, po takie, na których uwiecznia się wszystkich uczestników uroczystości ślubnych.  Każdy wariant różni się nieco od pozostałych, ale jeśli wszystko zaplanujesz, uda Ci się wykonać wszystkie rodzaje portretów grupowych w najlepszy możliwy sposób w najkrótszym możliwym czasie, a Twoi klienci, ich rodziny i przyjaciele będą mogli po prostu cieszyć się ślubem.


Ważne jest, aby fotograf ślubny, szczególnie początkujący, omówił listę ujęć ze swoimi klientami. Musi być taki moment, w którym klienci siadają razem z Tobą i decydują, jakie grupy osób koniecznie chcą mieć uwiecznione na zdjęciach. Państwo młodzi muszą sobie zdawać sprawę, że każdy dodatkowy portret grupowy wymaga czasu. Skorzystaj więc z okazji i zaproponuj wykonanie zdjęć większych grup osób. Upewnij się, że młoda para rozumie, iż ponieważ takie zdjęcia muszą być wykonane pomiędzy ceremonią ślubną a przyjęciem weselnym, będzie trzeba na nie poświęcić czas, który w innym przypadku mógłby zostać poświęcony na rozmowy z gośćmi weselnymi.

Jeżeli parze zależy na sfotografowaniu określonych grup osób, bardzo ważne jest, żebyś zrobił sobie odpowiednią listę i wykonał wszystkie zamówione zdjęcia. Mogą się tutaj znaleźć zdjęcia ulubionych członków rodziny, wyjątkowych gości, jak choćby kuzynów, którzy przyjechali z daleka, czy wreszcie przyjaciół domu ze strony panny młodej i pana młodego.

Poniżej znajduje się podstawowa lista ujęć grupowych, od której trzeba zacząć i którą można modyfikować:

  • Państwo młodzi i rodzice panny młodej.
  • Państwo młodzi i rodzice pana młodego.
  • Panna młoda i pan młody z rodzicami obojga.
  • Panna młoda i pan młody z rodzicami i dziadkami obojga.
  • Państwo młodzi z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, ciotkami, wujami, bratankami i siostrzeńcami panny młodej.
  • Państwo młodzi z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, ciotkami, wujami, bratankami i siostrzeńcami pana młodego.
  • Panna młoda i pan młody z bliższymi i dalszymi członkami rodzin obojga.
  • Państwo młodzi z druhnami.
  • Państwo młodzi z drużbami.
  • Państwo młodzi z druhnami i drużbami.

Sprawdź, czy Twoi klienci życzą sobie mieć osobne zdjęcia konkretnych osób. Może to być zarówno ulubiona ciocia, wujek, kuzyn czy inny członek rodziny, jak i jakiś uczestnik wesela, który zazwyczaj uwieczniany jest na zdjęciach zbiorowych, na przykład dziewczynka z kwiatami czy osoba niosąca poduszkę z obrączkami. Zasugeruj jednak, aby ograniczyli liczbę takich ujęć ze względu na czas niezbędny do ich wykonania. Jeśli chodzi o fotografowanie dzieci, pamiętaj, że trzeba to zrobić szybko i w możliwie zabawny dla małych modeli sposób.