Fotografia mody

Fotografia mody ŁódźNie dość, że to najszybciej i najprężniej rozwijający się gatunek fotografii, to jeszcze coraz bardziej… modny. Zastanówmy się, czym rzeczywiście jest fotografia mody, jak zacząć swoją przygodę w tej dziedzinie i gdzie szukać inspiracji do rozwoju oraz nowych projektów.

Czym jest fotografia mody? Jak znaleźć inspiracje w fotografii mody?

Muszę najpierw sprecyzować, czym jest fotografia mody. Możemy ją podzielić ze względu na temat albo typ zdjęć.

  • Fashion – skupiamy się przede wszystkim na odzieży, stroju. Modelka staje się drugorzędną sprawą, interesuje nas atrakcyjnie wyglądający produkt, oczywiście ciekawie zaprezentowany przez modelkę.
  • Glamour – fotografia uprawiana już w XIX wieku we Francji. Obiektem fotografowanym staje się tutaj modelka. Skupiamy się przede wszystkim na seksapilu kobiety, ubranie jest w tym wypadku uzupełnieniem kobiecości.
  • Beauty – to bardzo czyste zdjęcia urody, najczęściej twarzy albo włosów. Zdjęcia beauty mają na celu zademonstrować „wspaniałe“ działanie kosmetyków. Najczęściej tego typu fotografie oglądać możemy na reklamach licznie powstających ostatnio salonów piękności.

Fashion, portret, fotograf ŁódźFotografia typu fashion to gigantyczny przemysł.

Wszystkie omówione tematy zdjęć mają za zadanie wypromować  konkretny produkt, którym może być odzież, kosmetyki, gadżety, ale także modelka czy model.

Fotografia mody jest najszybciej i najprężniej rozwijającym się gatunkiem fotografii.  Trendy w zdjęciach fashion zmieniają się z każdym sezonem. Co kilka miesięcy wraz ze strojami kreowana jest moda na konkretne typy zdjęć; kolorystyka ubrań idzie w parze z barwami i klimatem na zdjęciach. Żeby być na bieżąco, musimy nieustannie śledzić to, co wielki przemysł aktualnie ze sobą niesie. „OK, ale to my chcemy kreować trendy, pokazywać, jak ma wyglądać moda w fotografii” – powiecie. W porządku, najpierw jednak musicie mieć na te trendy wpływ! Trzeba zacząć od pokornego dostosowania się do mainstreamu, bo przecież w jego ramach jest tak szerokie pole do popisu, że każdy może robić coś swojego, zupełnie innego, a jednAak wpasowującego się w nurt.

Jak zacząć, czyli zdjęcia w notatniku.

Zakładamy, że podstawowe umiejętności fotograficzne mamy już w jednym palcu.  Przysłona i czas naświetlania nie stanowią dla nas kłopotu, fascynuje nas praca z pięknymi modelkami i pragniemy rozpocząć przygodę z fotografią fashion. Jak w każdej dziedzinie obrazowania, musimy mieć pomysł na zdjęcia. Dobrym sposobem jest założyć teczkę albo zeszyt z pomysłami. Stanie się on dziennikiem Waszych przemyśleń fotograficznych. Zanotujecie w nim i wkleicie wszystko, co Was fascynuje. Od tematu zdjęć przez konkretny klimat, opis światła, myśl, wiersz, aż po konkretne rozrysowane na kadry sesje zdjęciowe, czyli storyboardy. Pomysły wpadają do głowy pomiędzy natłokiem różnorakich zdarzeń, bardzo trudno jest sobie po fakcie przypomnieć, a już szczególnie trudno wrócić do „tamtej“ myśli, kiedy stoimy z aparatem fotograficznym przed  modelką. Ona od artysty oczekuje konkretnych wytycznych, jak ma wyglądać, zachowywać się, słowem – jaka ma być.

Fotografia mody ŁódźGdzie szukać inspiracji? Wszędzie!

Co może być inspiracją? Chyba wszystko – mogą nas zafascynować zdjęcia w magazynach, reklama, billboard sfotografowany telefonem komórkowym, scena z filmu, konkretna sytuacja zaobserwowana na ulicy czy nawet kawałek plakatu albo opakowanie po ciastkach. Wszystko! Fotograf to osoba, która musi widzieć więcej niż zwykły zjadacz chleba. Niezależnie od tego, jak wiele patrzycie, warto jest poszerzać i wyrabiać swoje gusta fotograficzne. Oglądajcie wiele zdjęć, wklejajcie je do zeszytu pomysłów. Prenumerowanie wszystkich magazynów modowych nie ma sensu, szczególnie biorąc pod uwagę te zagraniczne. Doprowadziłoby to do bankructwa. Warto poszukać blogów zajmujących się modą, takich jak Fashion Gone Rouge czy Touchpuppet. Tam na tacy dostaniecie wszystkie ciekawostki, które ostatnio ukazały się w modzie. Oprócz tego warto wybierać się na wystawy, coraz częściej w Polsce moda pokazywana jest w galeriach. W Londynie, Nowym Jorku, Paryżu czy Mediolanie zawsze znajdziecie dobre wystawy, zatem ilekroć bywacie w stolicach modowych, warto zobaczyć, co w trawie piszczy. Polecam Wam także platformę YouTube. Znajdziecie tam mnóstwo filmów typu making of, w których podejrzycie pracę fotografików. Do niedawna podglądanie mistrzów było dostępne jedynie dla wybranych szczęściarzy. Teraz może ich podglądać każdy. Wszystko to służy budowaniu siebie – własnej osobowości jako fotografika.

Fotografia mody ŁódźŻeby móc o sobie powiedzieć „artysta fotografik“, nie wystarczy mieć wypasiony sprzęt. Trzeba zrealizować konkretny pomysł, w którym sprzęt nam jedynie pomoże. A rozpoznawani będziemy po stylu, który wcześniej lub później zacznie się nam wyrabiać – do tego jednak potrzebny jest czas i praca, praca, praca!

photopixo.pl