D600 nowa pełna klatka nikona

D600 nowa pełna klatka nikona

Nikon D600 to pierwsza pełnoklatkowa lustrzanka, która została przygotowana z myślą o entuzjastach, a nie profesjonalistach (choć ci drudzy również z powodzeniem mogą jej używać). Aparat bazuje na matrycy formatu FX o rozdzielczości 24.3 megapikseli, 39-polowym systemie AF, szerokim zakresie czułości, dużym, 3.2-calowym monitorze LCD oraz wizjerze optycznym ze stuprocentowym pokryciem kadru.


Nikon D600 ma sprawić, że lustrzanki pełnoklatkowe staną się dostępne dla szerszego niż dotąd grona użytkowników. Serwisy plotkarskie kipiały informacjami o tym modelu; nic zresztą dziwnego, bo to pierwsza tego typu inicjatywa na rynku. Do tej pory ceny DSLR opartych na matrycach formatu 35 mm były wycenione w sposób zaporowy dla większości chętnych.

24.3-megapikselowy sensor w formacie FX został opracowany przez Nikona. Charakteryzuje się m.in. 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową, szeroką rozpiętością tonalną, ma również gwarantować obraz o niewielkich szumach. ISO natywne to zakres od 100 do 6400, choć mamy możliwość rozszerzenie zarówno w górę (25600), jak i w dół (50).

Za szybkość pracy odpowiada procesor EXPEED 3, umiejscowiony wcześniej we flagowym Nikonie D4.

Istotnym elementem D600 jest też 39-punktowy system autofocusu Multi-CAM4800, który również zapożyczono z profesjonalnego D4. Producent informuje o różnych trybach AF, takich jak dynamiczny wybór pola i śledzenie 3D, które mają pozwolić zachować ustawienie ostrości nawet na najmniejszych obiektach, które poruszają się w sposób nieprzewidziany.

Multi-CAM4800 daje możliwość wyboru poszczególnych punktów pomiaru lub skonfigurowania zestawu dziewięciu, 21 lub 39 punktów. Udoskonalony czujnik ma znacząco poprawić czułość AF przy słabych warunkach oświetleniowych.

Od premiery D800 i D4 Nikon przykłada większą uwagę do funkcji filmowania, którą w D600 też nie można pogardzić. Mamy do wyboru opcję rejestrowania obrazu wideo w jakości Full HD (1920x1080p) w formacie 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p przy HD Ready (720p). Maksymalna długość klipów w rozdzielczości Full HD wynosi około 29 minut i 59 sekund. Najwyższa rozdzielczość dostępna jest zarówno w formacie FX, jak i DX.

Nikon chwali się też wysoką jakością rejestrowanego dźwięku. Złącze mikrofonowego umożliwia korzystanie z zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego, a wyjście audio – po podłączeniu słuchawek – pozwala na bieżąco monitorować zapisywaną ścieżkę dźwiękową.

Mamy tu także wyjście HDMI bez kompresji danych. Możemy zatem przysyłać nieskompresowany strumień wideo w formacie 1080p, w czasie rzeczywistym, na praktycznie dowolne urządzenie nagrywające spełniające określone wymagania.

D600 jest kierowany do entuzjastów, ale to nie znaczy, że jest modelem, na którym Nikon oszczędzał. Przednią i tylną obudowę wykonano tu ze stopu magnezu, model ten charakteryzuje się również odpornością na wilgoć i kurz. Nowy aparat jest najmniejszą i najlżejszą (760 gramów bez baterii) lustrzanką pełnoklatkową, jaką Nikon wyprodukował.

W pełni naładowany akumulator wystarczy na wykonanie około 900 zdjęć lub nagranie 60 minut filmu z aktywnym podglądem na żywo. Materiał zapisywany będzie na kartach SD (wsparcie dla SDXC i UHS-I), które możemy wsadzać do dwóch slotów.

D600 uruchamia się w ok. 0.13 sekundy, opóźnienie otwarcia migawki (tzw. shutter lagograniczono do ok. 0.052 sekundy, a sama funkcja zdjęć seryjnych pozwala rejestrować kolejne klatki z prędkością 5.5 kl./s. Żywotność migawki szacowana jest na 150 tys. cykli wyzwoleń. Tutaj też musimy napisać o jednej kwestii, która może wzbudzić pewne zastrzeżenia – minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/4000 sekundy.

W kadrowaniu pomaga wizjer optyczny, zapewniający 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie na poziomie 0.7x. Do dyspozycji mamy również szerokokątny wyświetlacz LCD o przekątnej 3.2 cala i rozdzielczości 921 tys. punktów.

Od strony programowej Nikon wyposażył swój aparat w różnorakie narzędzia kreatywne, takie jak funkcja HDR czy „filtry artystyczne”.

D600 pojawi się w sprzedaży już 18 września 2012 roku. Sugerowana cena detaliczna w Stanach wynosi 2099 dolarów za sam korpus.

Źródło: Nikon