Co fotograf ślubny robi w dniu ślubu???

Pary często zadają mi to samo pytanie: Co fotograf ślubny robi w dniu ślubu i dlaczego jest tak drogo? Postanowiłem więc napisać krótki artykuł na ten temat.
Eksperci słusznie uważają, że współczesna fotografia ślubna wymaga dużych umiejętności zawodowych i dużego doświadczenia.  Cena reportażu ślubnego z jednego dnia pracy fotografa może wynosić od 2000 do 3000 zł. To jest uczciwa cena, biorąc pod uwagę wszystkie umiejętności, które każdy fotograf ślubny powinien mieć. Przede wszystkim, fotograf ślubny musi znać wszystkie szczegóły dotyczące fotografii portretowej. W tej cenie wliczony jest nie tylko czas fotografowania, ale również kilkudniowe przygotowanie zdjęć do wydruku, wykonanie albumu, itd.

Fotograf musi wykonać kilkaset portretów, z których wiele jest bardzo artystycznych, w tym przypadku będą to obrazy wykonane szybko, w trybie fotografowania z nieustannie zmieniającym się oświetleniem.

Na przykład nowo poślubiona para i goście byli dobrze oświetleni w świetle zewnętrznym, a teraz wchodzą do słabo oświetlonej sali, gdzie nie tylko jest ciemniej, ale zmienia się również temperatura barwowa światła. Zdjęcia pełnometrażowe jednej osoby na pewno będą miały inny charakter niż zdjęcia grupowe. Fotograf zawsze musi być gotowy do naciskania spustu migawki, ale nie powinien naruszać przebiegu imprezy.

Para przy stole może wstać i rozmawiać z przyjaciółmi kilkakrotnie, ale moment z nałożeniem obrączek, przywitanie czy pierwszy taniec występuje tylko raz w czasie całego dnia ślubu. Swoją drogą bardzo ważne jest jak obsługiwać nowe aparaty czy lampę błyskową.

Fotograf zawodowy zazwyczaj używa dwóch aparatów. Nie jest to aż tak ważne, ale ułatwia i przyspiesza pracę. Sam aparat powinien być ustawiony na format RAW, obiektywy powinny być z dużą przesłoną, a nie „kitowe” obiektywy, gdzie soczewki wykonane są z plastiku. Jest to ważne zarówno przy fotografowaniu w słoneczny dzień jak i w ciemnej sali bankietowej.

Decydując się na fotografa na Wasz ślub, cenę za usługę rozpatrujcie na samym końcu. W pierwszej kolejności wybierajcie na podstawie prac fotografa. Każdy zawodowy fotograf ślubny będzie miał w swoim portfolio obok strony internetowej i galerii zdjęć, zdjęcia w formie papierowej lub foto albumu czy ostatnio bardzo popularnej foto książki. Zapytajcie o sprzęt na jakim pracuje. Obecnie na rynku jest bardzo dużo lustrzanek jednak większość z nich to amatorskie aparaty z kiepską optyką. Zawodowiec używa sprzętu z wyższej półki, nie musi być to pełna klatka, ale aparat przeznaczony dla zawodowców. Podobnie z obiektywami, jak wspomniałem „kitowy” obiektyw nie nadaje się na zdjęcia ślubne. Zawodowiec użyje obiektywu, który będzie kosztował czasem więcej od samego aparatu.

Oczywiście nie jest to jakimś wyznacznikiem. Pamiętajcie, najważniejsze jest doświadczenie w pracy jako FOTOGRAF ŚLUBNY.